YURTDIŞINA AÇILIM - B2B TOPLANTILARI

 

Türkiye perakende sektöründe yurtdışına açılım, son
yıllarda önemli bir büyüme stratejisi olarak öne çıkıyor.

Markalarımızın birçoğu, mağazalaşma stratejilerini
dünya markası veya bölgesel marka olma vizyonuyla
şekillendiriyor, yurtdışındaki mağaza yatırımlarını
artırıyor.

 

 

arkaplan

 

Neden katılmalıyım?

 

  • Uluslararası pazarlardaki yenilikleri, son trendleri, fırsat ve riskleri keşfedin; yurtdışına açılım stratejinizi gözden geçirin.

  • Hedef ülkelerin önde gelen firmalarıyla yeni projelerinizi tartışın, uluslararası işbirlikleri kurun, yurtdışı açılımınızda bir adım daha atın.

  • İki gün boyunca sayısız network fırsatı yakalayın, yeni uluslararası iş bağlantıları edinin.

  • Yatırım yapmayı planladığınız ülke hakkında doğru lokasyon seçiminden yasal mevzuata kadar bilgi edinme fırsatı yakalayın, potansiyelleri ve riskleri değerlendirin.

  • İki gün boyunca tek lokasyonda önceden ayarlanmış toplantılarla zamandan ve maliyetten tasarruf edin

 

Artık her ülke, Türkiye markaları için potansiyel pazar konumunda. Bugün, Türkiye perakendesinden 99 marka 110 ülkede faaliyet gösteriyor. Ağırlıklı olarak Bağımsız Devletler Topluluğu bölgesi ve Rusya; Ortadoğu ve Körfez ülkeleri, Kuzey Afrika, Avrupa ve Balkanlar’da yatırımlarını yoğunlaştıran Türkiye markaları, yurtdışındaki 3.000 mağaza sayısını 2023 itibarıyla 20.000’e çıkarmayı hedefliyor.

Bu yurtdışına açılım atağında, hedef ülkelerle ilgili bilgi edinmek, global trendleri takip etmek, yurtdışı pazarlardaki fırsatları yakalamak ve uluslararası işbirlikleri kurmak markalarımız için artık her zamankinden daha önemli.

Türkiye’nin en prestijli iş dünyası organizasyonu Perakende Günleri çatısı altında düzenlenen B2B Toplantıları, yepyeni bir işbirliği platformu oluşturarak, her sektörden markamızın yurtdışına açılım yolculuğuna katkı sunmayı hedefliyor.

B2B toplantıları, önceden organize edilmiş görüşmeler ve özel stant alanlarıyla hedef ülkelere yatırım yapmak, uluslararası ortaklıklar kurmak ve yurtdışı pazarları hakkında bilgi edinmek isteyen markalarımızı uluslararası yatırımcılar, master franchisee’ler, alışveriş merkezleri, iş geliştiriciler ve ülke danışmanlarıyla buluşturuyor. Her yıl, B2B Toplantıları’na 40+ ülkeden firma katılıyor, iki gün boyunca 5.000’den fazla B2B toplantı gerçekleşiyor.

Markalarımızın, hedef ülkelerden ve yakın coğrafyamızdan perakendenin önde gelen aktörleriyle yüz yüze görüşmesini sağlayarak yeni iş bağlantıları edinmelerine, uluslararası ortaklıklarla işlerini geliştirmelerine katkı sunmayı hedefleyen B2B toplantıları, katılımcılar için çok önemli fırsatlar sunuyor.


NEDEN TÜRKİYE?

 

Dünyanın en cazibeli şehirlerinden olan İstanbul, bu yıl 17. kez Perakende Günleri’ne ev sahipliği yapıyor.

 

Türkiye’den ve dünyanın dört bir yanından perakendenin karar vericilerini bir araya getiren Perakende Günleri, bölgede stratejik ortaklıklar aracılığıyla işlerini geliştirmek, fikir alışverişi yapmak ve değer yaratmak isteyenlerin buluşma noktası olmaya devam ediyor.

 

 

 

 

 

arkaplan

 

Jeostratejik Konum
Türkiye’nin Avrupa ve Orta Asya’yı birbirine bağlayan eşsiz konumu, toplamda 24 trilyon dolarlık GSYİH’ye sahip gelişmiş ve gelişmekte olan piyasalara erişim sağlamaktadır. Türkiye, ticareti güvenceye almak ve yatırımları artırmak için komşu ülkelerle iki taraflı ve çok taraflı anlaşmalar imzalamıştır.

 

İstikrarlı GSYİH Büyümesi ve Güçlü Temeller
Türkiye’nin son 15 yıl içindeki yüksek ve istikrarlı büyümesinin (yılda yaklaşık %6) yıllık % 3,5’lik bir tahmin doğrultusunda orta vadede devam etmesi beklenmektedir. Türkiye’nin reel GSYİH’sı özel tüketimdeki artışların da etkisiyle 2002-2015 yılları arasında istikrarlı bir şekilde büyümüştür.

Türkiye’nin 2020 yılına kadar büyümesini yıllık %3 ile %4 oranında sürdürmesi beklenmektedir. Türkiye dünyanın 18. Büyük ekonomisidir ve 2023’e kadar ilk 10 ülke arasında girmeyi hedeflemektedir.

 

 

arkaplan

Genç ve Eğitimli İşgücü ve Artan Gelir
Genişleyen yerel ekonomi, genç ve eğitimli işgücünün yanı sıra yüksek gelirli hanelerin nüfus içindeki payının artması ile desteklenmektedir. Türkiye’nin üst-orta ve yüksek gelir sınıfları genç bir profile sahiptir ve istikrara katkıda bulunmaya devam etmesi beklenmektedir.

 

Rekabetçi Konum ve AB Piyasası Oryantasyonu
Türkiye’de 2002 yılından beri piyasa liberalleşmekte ve reformlar gerçekleştirilmekte olup, son 15 yıl içinde ise ülke, 179 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırımdan faydalanmıştır. Türkiye’nin bölgedeki güçlü konumu ve üretim odaklı faaliyetleri, ülkenin AB’ye ve diğer bölgelere ihracat yapan önemli bir endüstriyel oyuncu rolünü pekiştirmiştir.

 

 

 

 

Güçlenen Altyapı
Türkiye ekonomisi reel sektör ve kamu eliyle gelecek 10 yıl içerisinde altyapıya yaklaşık 1 trilyon dolar yatırım gerçekleştirerek rekabet gücünü artırma konusunda yüksek hedefleri gözeten bir yol haritasına sahiptir.

Türkiye 2030 yılına kadar altyapıya yılda ortalama 70 milyar dolarlık yatırım yapacaktır. Yatırımların %40’ının gayrımenkule, %27’sinin kamu hizmetlerine, %17’sinin taşımacılağa ve %11’inin sosyal altyapıya yapılması öngörülmektedir.

 

Alışverişin cazibe merkezi
2023 yılında, Türkiye’deki her şehirde en az bir alışveriş merkezinin yer alması beklenirken, İstanbul, komşu ülkeler için alışveriş ve eğlencenin cazibe merkezi olacaktır. Şu anda yapım aşamasında olan 670,000 metrekare yeni alışveriş merkezi alanıyla Türkiye, yüksek büyüme oranına sahip pazarlar arayan uluslararası perakendeciler için büyük bir potansiyel sunmaktadır.

 

 

B2B GÖRÜŞMELERE KİMLER KATILABİLİR?

 

Dünyanın değişik ülkelerinden gelen Master Franchisee gruplarını, AVM yatırımcılarını, kiralama firmalarını, ülke danışmanlarını Perakende Günleri çatısı altında bir araya getiren B2B toplantılara, yurtdışında mağaza açmak, mevcut mağaza sayısını arttırmak, yeni bir ülkeye girişte danışmanlık almak, yurtdışında yeni ortaklıklar kurmak isteyen markalar katılabilir.

Perakende Günleri’nde markaların yurtdışı açılımlarını desteklemek amacıyla organize ettiğimiz B2B görüşmeleri, 29-30 Kasım tarihlerinde fuar alanında yabancı firmalar için ayrılan B2B alanında gerçekleşecektir.

Görüşmelere kaydı onaylanan firma yetkilileri organizasyon günü fuar girişinde bulunan B2B danışma masasına müracaat ederek fuar giriş* işlemlerini gerçekleştirip, B2B görüşmeleri için yaka kartlarını temin edebilirler.

 

*Fuar giriş ücreti 50 tl (KDV dahil)'dir. 2 gün için geçerlidir. Toplantılar perakendeciler için düzenlenmektedir. Her firmadan maksimum 2 yetkili B2B toplantılarına katılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TOPLANTILARIMI NASIL AYARLARIM?

 

Perakende Günleri’nde düzenlenen ve markanızı yurtdışına taşımanıza yardımcı olacak B2B toplantılara katılmak için http://www.pgkayit.com/kayit_formu.aspx linkinden kayıt olmanız yeterlidir.

Kayıt olduğunuz anda firmanıza gelecek onay mailinden sonra kullanıcı adı ve şifrenizle firmanızla ilgili bütün bilgilerin girişini yapabilir, karşı firmanın sizi ve markanızı daha iyi tanımasını sağlayabilirsiniz. Siz de yurtdışından B2B toplantılarına katılacak firmaları online olarak sistem üzerinden tanıyıp toplantı talebinde bulunabilir ve firmanıza gelen toplantı taleplerine yanıt verebilirsiniz.

Bütün toplantılar önceden planlanmış ve saatli toplantı programınız hazır halde29-30 Kasım tarihlerinde fuar girişinde bulunan B2B danışma masasına müracaat ederek fuar giriş* işlemlerinizi gerçekleştirip, B2B görüşmeleri için yaka kartınızı alabilir, yeni işbirliklerine “Merhaba” diyebilirsiniz.

 

*Fuar giriş ücreti 50 tl (KDV dahil)'dir. 2 gün için geçerlidir. Toplantılar perakendeciler için düzenlenmektedir. Her firmadan maksimum 2 yetkili B2B toplantılarına katılabilir.


B2B FİRMALARI

 

   

 

 

PG'DE KİMLER VAR?

   

PERAKENDECİLER
FRANCHISE ORTAKLARI
DANIŞMANLIK VE FİNANS
FEDERASYON / DERNEKLER
E-TİCARET
SERVİS SAĞLAYICILAR / TEDARİKÇİLER / FMCG
AVM YATIRIM, KİRALAMA VE YÖNETİM FİRMALARI

TEMSİLCİLİKLER