EkoCCS

Çağrı Merkezi Sektöründe aynı segmentte hizmet veren Eko CC ve Vodasoft CCS firmaları, büyüklükleri oranında hisse paylaşımı yapılmak suretiyle Eko Çağrı Merkezi Hizmetleri Tic. San. A.Ş. kurumsal unvanı altında 31.12.2016 tarihinde birleşerek tüm faaliyet, yükümlülük, varlık ve sorumluluklarıyla daha güçlü bir yapı oluşturmuşlardır. Bu birleşme Vodasoft ve Eko CC kültürlerinin entegrasyonu ile “EkoCCS” markasının oluşturulmasıyla gerçekleştirilmiştir. Bu vesileyle Çağrı merkezi sektöründe, 2017’nin ilk büyük birleşmesi gerçekleşmiştir. Bu birleşmeyle hizmet verilen iş ortaklarına katma değerli çözümler geliştirilmeye daha fazla odaklanma fırsatı bulunmuştur.

Vodasoft CCS 2003 yılında çağrı merkezi ve müşteri hizmetleri alanının en deneyimli isimleriyle yola çıkmış sektörün “en yetkin, yenilikçi ve güvenilir firması” olmayı başarmış, fiyat-performans başarısı ve güvene dayalı müşteri deneyimleri sayesinde sektörde en fazla markaya hizmet veren çağrı merkezi konumuna gelmiştir. “Büyük Markaların Butik Çağrı Merkezi” konseptinden taviz vermeden gururla bahsedilen bir iş ortağı olmuştur.

Eko CC 2011 yılında Süzer Holding Grubu firması olarak kurulmuş; özellikle perakende dağıtım zincirinde çağdaş operasyonu, güçlü altyapısı, sektöre özel yazılım ve iş süreçleriyle taze, dinamik ve güvenilir bir iş ortağı olmuş, perakendeden lojistiğe, inşaattan ödeme sistemlerine kadar farklı sektörlerde butik dış kaynak kullanımı çağrı merkezi çözümleri sunmuştur.

Birleşme sonrasında EkoCCS İstanbul Çekmeköy’de 8500 m2’ lik alanıyla İstanbul’un en büyük Çağrı Merkezi olmuştur.