Birol Uluşan

Bir Domates Çöpe Atıldığında…

Dünyada hemen herkese yetecek kadar gıda üretilirken, bu üretimin yaklaşık üçte biri süreçler sırasında kayıp ve atığa dönüşüyor. Kayıp ve atık sadece kısıtlı doğal kaynakları, iklimi ve demografiyi değil, ekonomiyi, milli kaynakları ve verimliliğimizi de etkiliyor.

Metro Toptancı Market, üreticiden müşterinin tabağına uzanan köprü oluşunun sorumluluğuyla, dünya ve milli kaynak israfının ana nedenlerinden olan kayıp ve atıkları sonlandırmak için Metro Gıda Hareketi’ni başlattı.

Meyve ve Sebze Kategori Müdürü Birol Uluşan, Metro Toptancı Market’in gıda kayıp ve atıklarının önlenmesi için geliştirdiği bu projenin yöneticilerinden.

Fransa'da Fresh Food Akademi (FFA) eğitimi alan Birol Uluşan, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Meyve Sebze İşleme ve Eksperliği bölümünden mezun oldu. Yaklaşık 15 yıldır Metro Toptancı Market bünyesinde farklı pozisyonlarda görev yapan Uluşan şu anda Metro Toptancı Market Türkiye Meyve Sebze Kategori Müdürü olarak görevini sürdürüyor.

Uluşan ayrıca, yerel lezzetlerin kayıt altına alınarak, gelecek nesillere bırakılacak kültür mirasını oluşturmak amacıyla hayata geçirilen “Coğrafi İşaretli Ürünler" projesini de yürütüyor.

Uluşan, Gıda Hareketi kapsamında geliştirdikleri projeleri paylaşacak; TÜBİTAK ile birlikte yaptıkları fire miktar ve nedenleri araştırmasının çarpıcı sonuçlarını aktaracak.
Uluşan, kaynakları doğru kullanmanın ve süreçleri iyileştirmenin nasıl büyük bir verimlilik kazancı sağladığını gözler önüne serecek.