Fatih Keresteci & Cüneyt Yavuz

 

Bir Ekonomist, Bir Perakendeci: Çözüm Nerede?


Perakende Günleri’nde ilk kez bir ekonomist ve bir perakendeci 2018’e ışık tutmak için bir araya geliyor.

Türkiye ve dünyadaki ekonomik gelişmelerin sektöre somut etkilerinin konuşulacağı oturumda ülkemizin önde gelen ekonomisti Fatih Keresteci, Mavi’nin başarılı CEO’su Cüneyt Yavuz’un sorularını yanıtlayacak.

Uzun yıllar bankacılık sektöründe ekonomist ve üst düzey yönetici olarak çalışan Fatih Keresteci, aynı zamanda perakende sektöründe çok sayıda firmaya danışmanlık yapıyor.

Marmara Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü’nde lisans, University of Birmingham’da finans alanında yüksek lisans eğitimini tamamlayan Keresteci, eğitimi boyunca “gelişmekte olan ekonomilerde yaşanan finansal krizler” üzerine odaklandı.

Bu kapsamda “erken uyarı sistemleri” ile ilgili detaylı çalışmaları saygın ekonomi dergileri tarafından yayımlandı ve resmi modellemelere referans teşkil etti.

2016 yılından bu yana sahibi olduğu DNG Danışmanlık ile aralarında dünya çapında büyük perakende firmalarının da olduğu büyük şirketlere danışmanlık hizmeti veriyor. Bloomberg HT’de ekonomi yorumları yapıyor.

Perakende sektörünün yakından tanıdığı Cüneyt Yavuz ise, 2008’den beri Mavi’de CEO’luk görevini yürüterek şirketin satış ve kârlılığını üç katına çıkartmış başarılı bir yönetici.

Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi eğitiminden sonra yüksek lisansını ABD’de John Hopkins Üniversitesi’nde tamamlayan Yavuz, kariyerine 1992’de Procter & Gamble’de başladı.

16 sene boyunca Gillette, Duracell, Oral-B ve Braun markalarında Türkiye, Balkanlar ve İsrail bölgelerinden sorumlu olmak üzere satış ve pazarlama alanlarında çeşitli yöneticilik görevleri üstlendi. 2003’te Polonya Ülke Başkanlığına atandı ve 5 sene boyunca Polonya ve Baltık ülkelerinin portföyünde yer alan markaları yönetti.

Keresteci ve Yavuz, ülkemizdeki ve dünyadaki ekonomik ve politik gelişmelerin sektöre doğrudan ve dolaylı etkilerini tartışacak.

Keresteci, 2018 yılı için perakende sektörüne yol gösterecek; yurt içinde ve dışında büyümenin yanı sıra kârlılığı arttırmak konusunda da somut ipuçları verecek. Firmaların stratejik kararlarına rehber niteliğinde bilgilerle, hazır giyimden gıdaya ve elektroniğe kadar tüm perakende sektörünün yararlanabileceği finansal ve stratejik önerilerde bulunacak.