Prof. Dr. İlber Ortaylı & Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan

Muhteşem İkili


Dünya ve Türkiye ile ilgili tahlilleriyle ufkumuzu açan, paragraflar dolusu gelişmeyi bir cümle ile özetleyen, yakından tanıdığımız Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan ile Türkiye’de tarihi sevmemize ve anlamamıza önderlik eden, düşünceleri ve eleştirilerini kendi üslubuyla dile getiren hocaların hocası Prof. Dr. İlber Ortaylı muhteşem bir oturum için bir araya geliyor.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ile Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü’nü bitiren İlber Ortaylı, Türk ve Osmanlı tarihi alanında dünyanın önde gelen tarihçilerinden biridir. Chicago Üniversitesi'nde master çalışmasını tamamladı. Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde doktorasını yaparak aynı üniversitede doçentlik unvanını aldı. Dünyanın önde gelen üniversitelerinde misafir öğretim üyeliği yapan Ortaylı, 1989'da Türkiye'ye dönerek profesör oldu ve 1989-2002 yılları arasında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde İdare Tarihi Bilim Dalı Başkanı olarak görev yaptı. Pek çok esere imza atmış olan Ortaylı, dünyanın en saygın bilim enstitüleri ve akademi kuruluşlarına üyedir.

Deniz Ülke Arıboğan, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nü bitirdikten sonra yüksek lisans ve doktorasını İstanbul Üniversitesi’nde tamamladı. 2007-2010 yılları arasında Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü olarak görev yapan Arıboğan, akademik çalışmalarını öğretim üyesi olduğu İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde ve Oxford Üniversitesi’nde sürdürüyor. Yayınlanmış çok sayıda ulusal ve uluslararası makalesi ve dokuz kitabı bulunan Arıboğan Dünya Sanat ve Bilimler Akademisi'ne seçilen az sayıda Türk akademisyenden birisidir.

Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen tarihçilerinden, söylediği her sözle akıllarda iz bırakan Prof. Dr. İlber Ortaylı, herkesin yakından tanıdığı Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan ile söyleşisinde bizleri bir Türkiye, tarih ve düşünce yolculuğuna çıkaracak. Dünyada olup bitenler, coğrafyamıza ve toplumumuza etkileri, iş dünyasının ne yapması gerektiği gibi hepimizin merak ettiği konulara ışık tutacak. Bitmesini hiç istemeyeceğiniz bu söyleşide hep birlikte düşünecek, geçmişten ilham alacak, bugüne ve geleceğe farklı bir pencereden bakacağız.