Jaklin Güner

Yaşadığımız Zorluklar ve Çözümleri

Türkiye’nin önde gelen moda markalarından Vakko’nun CEO’su Jaklin Güner, öncü projelerle perakendede iz bırakmış başarılı bir yönetici.

İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Güner, yüksek lisansını da aynı okul ve bölümde tamamladı.

İş hayatına Arçelik’te başladı; ardından ITCF- Set Group’ta yeniden yapılanma ve yatırımların yeniden projelendirilmesini yürüttü.

1997 yılında YKM bünyesine katılan Güner, şirketin kurumsallaşmasına önemli katkılarda bulundu. YKM’nin genel müdürlüğünü yaptığı dönemde Garanti Bankası ortaklığıyla, çipli ve puan toplama sistemli ilk kredi kartı olan Bonus Card’ın yaratılmasında rol oynadı.

Tedarikçilerin barkod sistemi uygulamasına geçişinin sağlanması, ilk SAP Retail uygulamasının başlatılması, perakendede kapsamlı mağaza yazılımı gibi uygulamalarla Türkiye perakendesinin gelişimine katkıda bulunan öncü projelere imza attı.

YKM’nin ardından Güner, Ziylan Grup’a CEO olarak katılarak grubun 2012-2014 yılları arasında yerel toptancıdan bölgesel perakende liderine stratejik ve operasyonel olarak dönüşümü sürecini yönetti. Türkiye’nin en güçlü 50 iş kadını listesinde yer alan Güner, 2014’ten bu yana Vakko CEO’su olarak görev yapıyor.
Sektörün son yıllardaki en büyük işlemlerinden olan , YKM ve Ziylan şirketlerindeki hisse devir ve birleşme süreçlerini yöneten Güner ayrıca BMD (Birleşmiş Markalar Derneği) yönetim kurulu üyesi olarak, sektörün liderliğini yapan organizasyonlarda rol almaktadır.

Güner, Türkiye ekonomisinin en dinamik sektörlerinden olan perakendenin içinden geçtiğimiz zorlu süreçte karşı karşıya olduğu güçlüklerle nasıl başa çıkabileceğini anlatacak. Dünyayı süratle dönüştüren teknolojik, demografik, iklimsel ve ekonomik mega trendler yeni ihtiyaçlar doğuruyor. Tüketiciler harcamalarında, turizmciler yabancı turist sayısında, ekonomi büyüme hedeflerinde, perakendeciler maliyet artışını, stok hacmini, düşen faaliyet karını ve artan finansman ihtiyacını yönetmekte zorlanıyor.

Bu mega trendler, dijitalleşmenin sağladığı potansiyel ve sektörel performans araştırmalarından hareketle Güner, değişen yapıya adaptasyon yeteneğini kanıtlamış perakendenin zorluklardan güçlenerek çıkması için izlemesi gereken yola ilişkin önerilerini paylaşacak.