Av.Merter Özay

Hukuk Perakendenin Hızına Yetişebiliyor mu?

Av. Merter Özay, iş dünyasının hukuki konularına ticari bakış açısıyla yaklaşabilen, perakende sektöründeki derin tecrübesiyle sektörün ihtiyaçlarını ve geleceğini en iyi analiz edebilen hukukçulardan.

Ağırlıklı olarak perakende ve gayrimenkul sektörüne hizmet veren Özay Hukuk Bürosu’nun kurucusu olan Özay, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin ardından Galatasaray Üniversitesi’nde özel hukuk alanında yüksek lisans, doktora gibi akademik çalışmalarına devam etti.

Bir süre hukuk bürolarında avukat olarak çalıştıktan sonra, 2004’te CarrefourSA’da Gayrimenkul ve Davalardan Sorumlu Hukuk Müşaviri olarak göreve başlayan Özay, 2009’da Kurumsal İlişkiler ve Hukuk Direktörü olarak İcra Kurulu’na atandı. 2012’de Yönetim Kurulu üyeliğine atanan Özay, görev yaptığı süre boyunca Carrefour Group’un dünya üzerindeki en genç hukuk direktörü ve icra/yönetim kurulu üyesi sıfatını korudu.

2013’te, bugün 50'den fazla kişinin çalıştığı Özay Hukuk Bürosu’nu kurarak yabancı ve yerli sermayeli şirketlere hukuk danışmanlığı hizmeti sunmaya başladı.

Sivil toplum örgütlerinde de aktif şekilde çalışan Özay, Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Perakende Meclisi Üyeliği, Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu Denetim Kurulu Üyeliği, Gıda Perakendecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, Gıda Perakendecileri Derneği ve Kategori Mağazacıları Derneği Mevzuat Komitesi Başkanlığı görevlerini yürüttü ve yürütüyor.

Özellikle perakende, iş hukuku, sözleşmeler ve gayrimenkul konularında uzman olan Özay, büyüme ve küçülme stratejilerinin rekabet, kira, dava ve iş hukuku alanındaki etkilerini değerlendirecek. Hukuk perakendenin hızına yetişebilmek için neler yapıyor, ticari bakış açısı neden bu kadar önemli hale geldi gibi sorulara yanıt aranırken, samimi ve yalın üslubuyla tanıdığımız Özay'la keyifli bir sohbet bizleri bekliyor olacak.