Murat Birgül

Convenience Store’ların Geleceği

Türkiye’de 1000’i aşkın, dünyada ise 43.000’in üzerinde perakende noktasıyla hizmet veren Shell, istasyonlarındaki Shell Select konseptli marketleri ile ilklere imza atıyor. Türkiye’deki önemli perakende zincirlerinden biri olan Shell Select Marketler dünyada da yenilikçi uygulamaları ile convenience store’ların liderlerinden.

Shell &Turcas Perakende Satışlar Genel Müdür Yardımcısı Murat Birgül, bugün Türkiye’nin dört bir yanında faaliyet gösteren binden fazla Shell istasyonun satış ve operasyon faaliyetlerinden sorumlu.

İşletme dalındaki üniversite eğitimine İstanbul’da başlayan Birgül, İngiltere’de De Montfort Üniversitesi ve sonrasında Middlesex Üniversitesi’nde okudu.

Enerji sektöründe, satış alanındaki kariyerine üniversite mezuniyetinin hemen ardından Shell’de başladı. Shell’de 15 yılı aşan tecrübesi bulunan Birgül, ticari satışların farklı alanlarında görev yaptıktan sonra, Ticari Filo iş kolu Satış ve Pazarlama Müdürlüğü görevini yürüttü. Ardından Shell’in Türkiye’deki Elektrik ve Doğal Gaz Ticareti operasyonunu gerçekleştiren Shell Enerji şirketinin Ülke Ticaret Müdürlüğü görevini üstlendi.

Birgül, perakendede convenience store olarak adlandırılan kategoride yer alan istasyonlardaki marketlerin öne çıkan özelliklerini, dünyada ve Türkiye’deki gelişimini ve eğilimleri karşılaştırmalı olarak anlatacak.

Convenience store’ların en iyi uygulama örneklerine ve Türkiye ile diğer ülke karşılaştırmalarına değinecek olan Birgül, Shell’in müşteri davranışı ve eğilimlerini yakından izleyerek ortaya koyduğu başarılı uygulamalarından da bahsedecek; sektöre ilham verecek.