Nuşin Oral 


GAT Group, Ortak ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Nuşin Oral, İngiltere ve Fransa’da yüksek öğrenimini tamamladıktan sonra, Amerika’da American Graduate School of International Management (AGSIM)’da ‘International Management’ konusunda master derecesini aldı.

1993 yılında aile şirketi olan Yeni Karamürsel Giyim ve İhtiyaç Maddeleri Tic. ve San. A.Ş. (YKM)’de Dış Ticaret ve Pazarlama Bölümü’nde iş hayatına başlayan Oral, daha sonraki 3 yıl boyunca mağaza operasyonlarında aktif olarak görev aldı. 1996-2000 yılları arasında “YKM-Atılım 2000” adı verilen yeniden yapılanma programını başarıyla yönetti. 2000 yılından 2012 yılına kadar YKM Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulunan ORAL, şirketin tüm fonksiyonlarında aktif olarak çalıştı.

2012’de YKM şirketinin satışını takiben, gayrimenkul konusunda faaliyet gösteren GAT Group şirketlerinde ortak ve yönetim kurulu başkan yardımcısı olarak görevini sürdümektedir. Ayrıca 2012’den beri eşi Emre Oral ile birlikte kurdukları ‘Palivor Çiftliği’ markası altında gıda sektöründe faaliyet göstermektedir.

International Association of Department Stores, National Retail Federation ve International Council of Shopping Centers gibi perakende sektöründe uluslararası derneklerde üyeliği bulunan Oral, kuruluşundan bugüne yönetiminde görev aldığı Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği’nde (AMPD) 2001’den 2005’e kadar başkan yardımcısı, 2005’ten 2009’a kadar yönetim kurulu başkanı olarak çalıştı. TOBB Perakende Meclisi Başkanlığı görevini de 2006’dan 2009’a kadar sürdüren Oral, aynı zamanda TÜSİAD üyesidir.

Oral, 2011’den beri ICSC European Shopping Centre Awards Jüri Üyeliği ve 2012’den beri Perakende Güneşi Ödülleri Jüri Üyeliği görevlerini sürdürüyor.

Dünya Gazetesinin “Yılın Başarılı İş Kadınları” araştırmasında 2002’de perakende sektörü için “Sektörlerinin En Başarılı Kadınları” dalında, 2009’da Perakende Güneşi Ödülleri’nde ‘Perakendeye Hizmet Özel Ödülü ‘ alan Oral, 1998-1999 yıllarında La Salle College’da ders vermiş ve kendisinin Oxford University Retail Institute yayını “Retail Digest” de dahil olmak üzere yurtdışındaki çeşitli yayın organlarında Türkiye perakende sektörü ile ilgili yazıları yayınlanmıştır.

Oral, İngilizce, Fransızca ve Rusça bilmektedir.